CIT 8 już tylko elektronicznie!

podatek CIT

Do 1 kwietnia 2019 r. należy rozliczyć podatek dochodowy od osób prawnych. Deklaracja CIT 8 za rok  2018 musi być złożona w formie elektronicznej – konieczny będzie kwalifikowany podpis elektroniczny.

CIT 8 – czym jest i do kiedy trzeba się z tym uporać?

Przedmiotem podatku CIT jest dochód, czyli nadwyżka sumy przychodów względem kosztów ich uzyskania. Od tej wartości należy odprowadzić odpowiednią kwotę podatku – 19% lub 15%, w zależności od obrotów. Niższa stawka podatkowa obowiązuje te przedsiębiorstwa, których przychód w roku poprzedzającym rozliczenia nie przekroczył 1 mln 200 tys. euro (według aktualnego kursu ok. 5 mln 143 tys. zł).  Należy jednak mieć się na baczności!  – w przypadku zaniżenia przychodu ustawodawca przewiduje karną 50 procentową stawkę.

Termin składania deklaracji CIT 8 w przypadku spółek, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, upływa wraz z 31 marca. W roku 2019 ten dzień to niedziela, więc CIT 8 powinien trafić do odpowiedniego urzędu nie później niż w poniedziałek, 1 kwietnia (nie zostanie potraktowany jako primaaprilisowy żart).

Deklaracja CIT 8 dotyczy nie tylko przedsiębiorców. Także wszystkie NGO – niezależne organizacje pozarządowe też muszą ją złożyć. Nawet, jeśli ze względu na charakter prowadzonej działalności, nie płacą one podatku dochodowego od osób prawnych, muszą ten fakt wykazać za pomocą deklaracji.

CIT

Czy da się zmniejszyć kwotę CIT?

Dochodem trzeba dzielić się z Fiskusem. Firmy mogą jednak próbować zmniejszyć swoje zobowiązania. Optymalizacja podatkowa, która daje przewagę większym graczom kosztem konkurencyjności małych przedsiębiorstw, nie jest jedynym sposobem, żeby zapłacić mniejszy podatek. Poza nią można dokonać pewnych odliczeń od podatku.

  • Darowizny dla OPP (Organizacji Pożytku Publicznego) – 10% dochodu
  • Darowizny przeznaczone na kult religijny – 10% dochodu

Te odliczenia mogą wynosić w sumie maksymalnie 10% dochodu, nawet, jeśli darowizny były wyższe.

  • Odliczenia kosztów badań i rozwoju, wprowadzania nowych technologii – 50% dochodu
  • Odliczenia bankowe – można odliczyć 20% wartości umorzonych w związku z realizacją programów restrukturyzacji kredytów

Takie działania pozwalają nie tylko polepszyć wizerunek firmy, ale też funkcjonować w lepszy sposób.  Inwestowanie w nowe technologie pozwala rozwijać się firmom. Wspieranie organizacji pożytku publicznego to działanie w myśl CSR – społecznej odpowiedzialności biznesu.

Elektroniczna deklaracja – składa się ją szybciej, ale wiąże się to z kosztami

Elektroniczne deklaracje CIT 8 są wygodne, łatwiejsze w sporządzeniu i kontrolowaniu niż papierowe odpowiedniki. Dla składających je podatników mają jednak jedną, podstawową wadę. Wymagane jest podpisanie takiego oświadczenia kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

To koszt przynajmniej kilkuset złotych na rok. W dobie coraz większej liczby transakcji zawieranych za pośrednictwem sieci takie rozwiązanie może okazać się dobrą inwestycją, jednak można również zlecić to zadanie kancelarii podatkowej. Wtedy to podpis kancelarii jest gwarancją dokumentu.

Deklarację można więc wypełnić i podpisać własnym, kupionym podpisem elektronicznym lub zwrócić się do biura rachunkowego. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim upoważnieniu w formie papierowej (UPL-1), złożonym w odpowiednim Urzędzie Skarbowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *